NOHUT ODA BAKLA SOFA

EV SAHİBİ OLMAK PEK ÇOĞUMUZUN HAYALİDİR.
BU AMACIMIZI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN YOLA ÇIKTIĞIMIZDA GENELLİKLE  EN ÖNEMLİ KRİTERİMİZ  EVİN FİYATI OLUR. BİRÇOK İNSAN ALACAĞI EVİ YATIRIM ARACI OLARAK GÖRÜYOR FAKAT  YAŞAM STANDARTLARINI ARTTIRMA BEKLENTİSİNDE OLANLARIN VEYA SOSYAL  STATÜ EDİNME ÇABASINDAKİLERİN SAYISI DA OLDUKÇA FAZLA. ANCAK BİR EV SATIN ALIRKEN ASIL NEDENİN BARINMA OLDUĞUNU DA UNUTMAMAK GEREKİYOR.
“KOCAELİ, ÇALIŞKAN BİR ŞEHİR.”
KOCAELİ ÇALIŞKAN BİR ŞEHİR VE BURADA YAŞAYANLAR PARANIN NASIL KAZANILDIĞINI İYİ BİLİRLER, PARALARINI HARCARKEN DE BİR O KADAR DİKKATLİDİRLER. EMEKÇİ NÜFUSUN OLDUKÇA YOĞUN OLDUĞU İLİMİZDE KISITLI BÜTÇE İLE ALINACAK EVİN, TEMEL İHTİYAÇLARI KARŞILARKEN SAHİP OLMASI GEREKEN ASGARİ ÖZELLİKLERİ DEĞERLENDİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ.
“DOĞRU OLAN ALANIN BÜYÜKLÜĞÜ DEĞİL DOĞRU PLANLANMIŞ OLMASIDIR”
ANNE BABA VE ÇOCUKTAN OLUŞAN 3 KİŞİLİK BİR AİLENİN YAŞAYABİLECEĞİ BİR EVİN MİNİMUM 85 METREKARE – MAKSİMUM  110 METREKARE ARASI OLMASI GEREKMEKTEDİR. ANCAK BURADA ÖNEMLİ OLAN ALANIN BÜYÜKLÜĞÜ DEĞİL DOĞRU PLANLANMIŞ OLMASI VE AİLENİN İHTİYAÇLARINI EKONOMİK BİÇİMDE KARŞILAYABİLMESİDİR. SATIN ALINACAK KONUTA BU BAKIŞ AÇISIYLA YAKLAŞMAK BİREYE  EKONOMİKLİK VE KONFOR AÇISINDAN FAYDA SAĞLAYACAKTIR.
“KULLANICILARIN PSİKOLOJİK VE FİZYOLOJİK DURUMLARI”
MEKAN PLANLAMASI, KULLANICILARIN PSİKOLOJİK VE FİZYOLOJİK DURUMLARINDA ETKİLİ OLAN ÖNEMLİ BİR DETAYDIR. İDEAL BİR ŞABLON OLMAMAKLA BİRLİKTE GELENEKSELLEŞEN KURGU, HOL ETRAFINDA PLANLANAN ODALARDAN OLUŞUR. GİRİŞ KAPISINDAN ANTREYE GİRİLMELİ,  MUTFAK VE SALON İLE DEVAM ETMELİ. TUVALET VE BANYO KAPILARI KÖR DUVARA AÇILMALI. EBEVEYN YATAK ODASI HOLÜN EN SONUNDA BULUNMALIDIR. KÜÇÜKTE OLSA EBEVEYN YATAK ODASI İÇİNDE BANYO BULUNMALI. EBEVEYN YATAK ODASI İLE ÇOCUK ODASI ARASINDA BAŞKA BİR HACİM OLMALI. ÇEŞİTLİ FAKTÖRLER(TASARIM, MALİYET, KONUM, V.S)  İDEAL MEKAN DİZİLİMİNİ DEĞİŞTİREBİLİR.
4 KİŞİLİK BİR AİLENİN YAŞAYACAĞI EVDE, 30 METREKARELİK 1 SALON, 15 METREKARELİK 1 MUTFAK, KIZ VE ERKEK ÇOCUKLAR VARSA 12 METREKARELİK 2 YATAK ODASI, 16 METREKARELİK 1 EBEVEYN YATAK ODASI(EBEVEYN BANYO İLE 18 METREKARE), 6 METREKARELİK 1 BANYO VE MİNİMUM 2 METREKARELİK 1 TUVALET BULUNMALIDIR.
BİR EVİN DOĞAL ISI VE IŞIKTAN FAYDALANMASI, SAĞLIK VE MALİYET GİDERLERİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR. YATAK ODALARI DOĞUYA, SALON GÜNEYE, MUTFAK DOĞU VEYA KUZEY DOĞUYA, BANYO, TUVALET GİBİ ISLAK MEKANLAR İSE  KUZEYE BAKMALIDIR. ISLAK MEKANLARIN, RÜZGARIN ETKİLİ OLDUĞU YÖNLERDE OLMASI EVDE KOKU PROBLEMİ OLUŞTURABİLİR. TASARIM VE MANZARA GİBİ DURUMLARDA YÖNLEME FARKLILAŞABİLİR.
ESKİLERİN DEYİMİ İLE “NOHUT ODA BAKLA SOFA” ŞİMDİKİ ADI İLE SOSYAL KONUTLAR, SAĞLAMLIK,İŞLEVSELLİK  VE EKONOMİKLİK GİBİ ASGARİ TÜM NİTELİKLERE SAHİP OLMALIDIR. TAMAMEN TİCARİ KAYGILAR İLE YAPILMIŞ, BİR BİRİNE BENZEYEN, ESTETİKTEN YOKSUN YAPILAR YAPMAK YERİNE KENDİ YEREL DEĞERLERİMİZİ YA DA DÖNEMİNİ YANSITAN DAHA ÖZGÜN  İŞLER ÜRETMELİYİZ.

İçmimar Emrah SARI  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir